Systemy Alarmowe 5/2016
Systemy Alarmowe 5/2016
6 Produkty firm:
BCS, Euroalarm, GDE Polska, Spy Shop
Normalizacja
10 Innowacje w systemach alarmowych. Cz. 1
Jerzy W. Sobstel
Innowacja, innowacyjność, innowacyjny – to zapewne jedne z najczęściej powtarzanych słów, jakie słyszymy w radiu i telewizji, czytamy w prasie codziennej i biznesowej. Od rozwoju innowacyjności podobno zależy nie tylko nasza pomyślność, ale także dobrostan przyszłych pokoleń. Czy jednak jesteśmy o tym przekonani? Czy branża zabezpieczeń w Polsce jest innowacyjna?
Systemy zintegrowane
14 INFINITI Class 5. System zaszyfrowany od początku do końca
ID Electronics
System zarządzania bezpieczeństwem INTEGRITI jest w wersji podstawowej wykonywany w 3. stopniu zabezpieczenia. System oparty na wybranych urządzeniach INTEGRITI, dodatkowo doposażony w szyfrowaną komunikację z czujkami, przeszedł w tym roku certyfikację na zgodność z wyśrubowaną klasą 5 (Class 5), wskazującą systemy do zastosowań high security m.in. w obiektach rządowych, militarnych czy finansowych (zgodnie z normami australijskimi i nowozelandzkimi)…
Telewizja dozorowa
16 Reidentyfikacja osób i pojazdów w obrazach telewizji dozorowej
Krzysztof Kowalak, Sławomir Maćkowiak
Pojęcie reidentyfikacji często bywa mylone lub jest używane zamiennie z identyfikacją. Pomimo podobieństwa reidentyfikacja i identyfikacja są dwoma procesami o odmiennych celach.
Zadaniem identyfikacji jest jednoznaczne odwzorowanie pewnych cech charakterystycznych w dane identyfikacyjne, które zostały wcześniej wprowadzone do systemu.
Z kolei reidentyfikacja polega na dynamicznym tworzeniu bazy obserwowanych obiektów w celu określenia, czy obiekt, który jest właśnie widoczny w obiektywie kamery, został zarejestrowany już wcześniej…
20 Temat Numeru: VMS w dużych instalacjach
W rozległych, rozproszonych systemach dozoru wizyjnego liczba kamer może być liczona w tysiącach. Do zarządzania kamerami i generowanymi przez nie obrazami potrzebne jest dobre i wydajne oprogramowanie, które obsłuży tak dużą liczbę urządzeń, przeanalizuje dostarczane z nich dane i skieruje uwagę operatorów na istotne, a nawet krytyczne zdarzenia. Jakość pracy systemu zależy nie tylko od producenta oprogramowania, ale także od jego wdrożenia, co wymaga od projektanta i instalatora znajomości niezbędnych cech VMS i warunków decydujących o jego skuteczności…
24 SSM Enterprise dla rynków wertykalnych
Marcin Ruciński, Hanwha Techwin Europe
Oprogramowanie zarządzające SSM (Samsung Security Manager) od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród instalatorów i użytkowników systemów telewizji dozorowej. Intuicyjność i prostota obsługi przy bardzo bogatej gamie funkcji, elastyczność i skalowalność oraz możliwość realizacji systemów hybrydowych (IP + analogowych) to tylko niektóre cechy stojące za sukcesem pakietu SSM…
26 BCS Manager – wszystko w jednym
Marcin Morzyk, BCS
Duża dynamika rozwoju systemów dozoru wizyjnego w ostatnich latach spowodowała skrócenie czasu dostępności modeli urządzeń oferowanych przez producentów. Nowsze modele urządzeń zastępujące poprzednią serię często są wprowadzane już po kilku miesiącach. Od początku roku w ofercie BCS pojawiła się nowa linia produktów BCS Point. Nowością jest oprogramowanie integrujące wszystkie urządzenia BCS, od najstarszych po najnowsze modele…
28 Axxon Next 4.0. Najnowocześniejszy VMS na rynku
AxxonSoft Polska
Axxon Next 4.0 jest kolejną odsłoną niedrogiego, innowacyjnego produktu firmy AxxonSoft. Pomimo dodania wielu zaawansowanych narzędzi Axxon Next 4.0 wciąż jest dla użytkowników systemem intuicyjnym…
29 GV-VMS v15.11. Nowe oprogramowanie VMS
POLVISION
GV-VMS to nowe oprogramowanie typu Video Management System w ofercie firmy Polvision. Będzie ono stopniowo zastępowało stosowane od lat oprogramowanie GV-NVR. Firma uruchomiła ponadto stałą produkcję rejestratorów sieciowych bazujących na nowym oprogramowaniu VMS…
30 VisionHub – nowa generacja oprogramowania do efektywnego zarządzania dozorem wizyjnym – Qognify
Najnowszy produkt firmy Qognify (poprzednio Nice Security) to następca znanego na rynku systemu Nice Vision. Jest odpowiedzią na wymagania klientów, którzy coraz więcej oczekują od wdrażanych rozwiązań do zarządzania dozorem wizyjnym…
31 VMS – przegląd oferty rynkowej
36 Co powinieneś wiedzieć o termowizji…
CIAS
Niezwykłe właściwości kamer termowizyjnych sprawiają, że cieszą się one od kilku lat rosnącym zainteresowaniem. Co rzeczywiście potrafią, z czego wynikają ich szczególne cechy, jakie mają ograniczenia, jak i do czego je najlepiej wykorzystać?
38 MOBOTIX w służbie archeologii. Projekt „Wielkie Pompeje”
MOBOTIX
Konieczność zainstalowania systemu monitoringu wizyjnego pojawiła się w związku z projektem „Wielkie Pompeje”. To przedsięwzięcie podjęte przez włoskie władze w celu zwiększenia skuteczności działań i prac konserwatorskich na obszarze archeologicznym Pompejów. W jego ramach przygotowano niezwykły, pilnie potrzebny program obejmujący działania konserwatorskie, zapobiegawcze i restauratorskie…
40 Dahua Technology na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro
Dahua Technology Poland
Na wszystkie olimpijskie imprezy organizowane m.in. w miastach przyjeżdżają kibice, których bezpieczeństwo ma ogromne znaczenie. Letnie Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro przyciągnęły pół miliona gości z zagranicy. W celu zapewnienia bezpieczeństwa organizatorzy potrzebowali kompleksowego rozwiązania dozoru wizyjnego do monitorowania rozległych obszarów…
41 Wykorzystanie przełączników TP-Link do budowy sieci na potrzeby monitoringu wizyjnego oraz integracja istniejącej sieci
Robert Gawroński, TP-Link Polska
Monitoring zazwyczaj kojarzy się z kamerami. Rzeczywiście, stanowią one istotny element całej układanki, w końcu to one są „naszymi oczami”. Często zapominamy o kręgosłupie takiego systemu, czyli sieci wewnętrznej. To dzięki niej możemy mieć z jednego miejsca dostęp do nagranych danych, takich jak obraz i dźwięk. Bez sieci trzeba by było zgrywać pliki z każdej kamery osobno…
42 EXIR 2.0
Hikvision Poland
W dziedzinie monitoringu wizyjnego coraz większą popularność zyskują urządzenia umożliwiające rejestrację obrazu w zmiennych warunkach atmosferycznych. Niezawodność oraz trwałość stały się istotnymi parametrami świadczącymi o jakości kamery. Tendencje te powodują, że wymagania stawiane diodom podczerwieni stale rosną. Początkowo wśród producentów kamer szerokie zastosowanie znalazły tradycyjne diody podczerwieni o średnicy 3, 5 oraz 8 mm.
Firma Hikvision, jako prekursor w dziedzinie kamer z oświetlaczami podczerwieni, została liderem w rozwijaniu kamer z technologią EXIR, wprowadzając dawno temu opatentowany oświetlacz IR. W wyniku popytu na rynkach krajowym i zagranicznym oraz dynamicznego rozwoju procesu technologicznego, bazując na technologii EXIR 1.0, firma oficjalnie uruchomiła nową generację technologii wykorzystującą podczerwień – EXIR 2.0…
Strefa instalatora
44 TurboHD 3.0 Hikvision
Dipol
Rozdzielczość HD stała się standardem współczesnych systemów dozoru wizyjnego (VSS – Video Surveillance System). Jest to związane z wprowadzeniem na rynek nowych rozwiązań w systemach analogowych, pozwalających na uzyskiwanie wysokiej rozdzielczości wizji. Systemy takie jak HD-TVI (High Definition Transport Video Interface) oraz AHD (Analog High Definition) oferują obraz w rozdzielczości HD w cenie niewiele wyższej niż ceny kamer analogowych (CVBS). Kluczem do ich sukcesu okazało się połączenie zalet systemu analogowego (łatwość instalacji i konfiguracji, duża zgodność urządzeń różnych producentów) oraz systemów IP (wysoka rozdzielczość, odporność na zakłócenia). Ponadto aż do momentu zapisu sygnał nie jest kompresowany, dzięki czemu obraz oglądany na żywo jest wyraźniejszy w porównaniu z innymi rozwiązaniami (np. kamer IP) i pozbawiony opóźnień…
Sygnalizacja pożarowa
46 Nowe wytyczne CEN dot. instalacji sygnalizacji pożarowej
Waldemar Wnęk, Sylwia Boroń
Specyfikacja techniczna CEN TS 54-14:2015 ma stanowić uaktualnienie i rozszerzenie przepisów o dodatkowe wymagania projektowe, dążąc do ich zaostrzenia. W nowej strukturze normy wymagania zestawiono w 17 podrozdziałach, w których znalazły miejsce wymagania zarówno znane z poprzedniej wersji, jak i nowe…
53 Aktualny stan normalizacji w dziedzinie sygnalizacji pożarowej
Mariusz Sowiński
Normalizacją z dziedziny sygnalizacji pożarowej i automatyki pożarowej zajmują się trzy współpracujące ze sobą komitety techniczne PKN, KT nr 180 ds. Bezpieczeństwa Pożarowego Obiektów, KT nr 244 ds. Sprzętu, Środków i Urządzeń Ratowniczo-Gaśniczych oraz KT nr 264 ds. Systemów Sygnalizacji Pożarowej. Spójrzmy na zakres tematyczny norm, będących w gestii poszczególnych komitetów…
57 Wizualizacja i integracja systemów wykrywania i sygnalizacji pożarowej Aritech 2X oraz FP
UTC Fire & Security Polska
Advisor Manager, znany jako ATS8600, to nowy komputerowy pakiet do wizualizacji systemów wykrywania i sygnalizacji pożarowej. Oferuje go znana w Polsce marka Aritech, promująca od lat 90. Kompleksowe systemy wykrywania i sygnalizacji pożarowej serii FP, a od kilku lat także produkowane w Polsce centrale adresowalne 2X…
58 O roli centrali sterującej FPM+ urządzeniami ppoż. w realizacji scenariuszy pożarowych
Ela-compil
Współczesne projekty stanowią nie lada wyzwanie zarówno dla projektantów, jak i rzeczoznawców zajmujących się ochroną przeciwpożarową. Projektowane systemy powinny bowiem działać niezawodnie, a w przypadku zagrożenia pożarem gwarantować sprawną ewakuację przebywających w budynku ludzi, a także zapewnić bezpieczeństwo służbom ratowniczym. W tym celu są opracowywane zaawansowane scenariusze pożarowe, czyli opis sekwencji zdarzeń na wypadek pożaru…
60 System LIST® – niezawodna ochrona tuneli drogowych i instalacji przemysłowych
Arkadiusz Waligóra, Creatio Industry
Co kryje tajemnicza nazwa LIST®? Wiedzę, nowoczesną technologię i niezawodność. Jej rozwinięciem (LInear Sensing of Temperature) jest Liniowy System Pomiaru Temperatury…
64 Zintegrowany system zarządzania bezpieczeństwem pożarowym SIS-FIRE
Schrack Seconet Polska
Zintegrowany System Zarządzania Bezpieczeństwem Pożarowym SIS-FIRE (Safety Integrating System) jest stosowany do wizualizacji, sterowania i zarządzania urządzeniami przeciwpożarowymi oraz integracji z innymi systemami mającymi wpływ na bezpieczeństwo pożarowe obiektu, by zapewnić maksymalny poziom jego ochrony poprzez utworzenie spójnego, w pełni kompatybilnego i kompleksowego narzędzia nadzoru nad budynkiem…
66 Zastosowanie zasilaczy prądu przemiennego i stałego ZUP-230V
Dariusz Cygankiewicz, Edward Skiepko, Merawex
Niniejszy artykuł jest kontynuacją problematyki poruszonej w artykule zamieszczonym w tegorocznym, drugim numerze SA „Zasilacze prądu przemiennego i stałego w instalacjach ochrony przeciwpożarowej”…
Ochrona danych osobowych
69 Teoria i praktyka ochrony danych osobowych.
Cz. 1 Ochrona danych osobowych w prawie europejskim
Marek Blim
Polski przedsiębiorca powinien mieć świadomość zmienionych i nowych wymagań oraz pewność co do prawidłowości swego działania w obszarze ochrony posiadanych i przetwarzanych w jego firmie zbiorów danych osobowych. Przedsiębiorca musi zdawać sobie sprawę z konieczności i nieuchronności zmian w swoim działaniu w tym szczególnym obszarze, jakim jest ochrona danych osób fizycznych – pracowników, klientów, kontrahentów i osób trzecich „przewijających się” przez firmę oraz jej zbiory informacyjne…
Serwis informacyjny
74 Nowości produktowe
77 Karty katalogowe